Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
  
Poniedziałek
3 Sierpnia 2015
imieniny: Lidia, Augustyn, Nikodem
     
Strona główna
Aktualności
O gminie
Wójt Gminy Zgorzelec
Nagrody
Rada Gminy Zgorzelec
Urząd Gminy Zgorzelec
Gospodarka odpadami
Pomoc społeczna
Kultura
Oświata
Oferta Inwestycyjna
Organizacje pozarządowe
Informacja turystyczna
Polityka jakości
Konta bankowe
Galeria Zasłużonych
NIVEA
KARTA DUŻEJ RODZINY
     
Sonda

Które inwestycje gminy uważasz za najbardziej potrzebne społeczności lokalnej?
Inwestycje w edukację
Inwestycje w infrastrukturę techniczną
Inwestycje w ochronę środowiska
Rozwój samorządności lokalnej
Rozwój kultury
Rozwój sportu i turystyki
Dbałość o zdrowie mieszkańców
Zobacz wyniki | Głosuj
 
Przydatne linki
  
  
Miejscowości gminy

Lp

MIEJSCOWOŚĆ

ULICA

LICZBA MIESZKAŃCÓW

(na dzień

28.02.2009 r.)

POWIERZCHNIA

( ha )

1

BIAŁOGÓRZE

 

216

656,21

2

GOZDANIN

 

116

442,74

3

GRONÓW

 

316

883,53

4

JĘDRZYCHOWICE

 

679

1 151,27

5

JERZMANKI

 

912

940,49

6

KOSTRZYNA

 

157

272,14

7

KOŹLICE

 

208

644,28

8

KOŹMIN

 

182

431,74

9

KUNÓW

 

201

249,94

10

ŁAGÓW

DOLNA

1 236

947,62

 

 

DWORSKA

 

 

GÓRNA

JELENIOGÓRSKA

KLONOWA

KWIATOWA

LEŚNA

MIŁA

MŁYŃSKA

PIĘKNA

POLNA

SPACEROWA

STRUMYKOWA

SZKOLNA

SPORTOWA

STAWOWA

11

ŁOMNICA

 

132

238,84

12

NIEDÓW

 

16

90,14

13

OSIEK ŁUŻYCKI

 

302

735,40

14

POKRZYWNIK

 

42

112,10

15

PRZESIECZANY

 

108

414,16

16

RADOMIERZYCE

 

316

656,76

17

RĘCZYN

 

363

606,09

18

SŁAWNIKOWICE

 

344

1 269,17

19

SPYTKÓW

 

112

276,05

20

TYLICE

 

545

440,72

21

ŻARSKA WIEŚ

 

846

1 129,94

22

TRÓJCA

 

626

1 038,71

OGÓŁEM

7 975

Białogórze (Lichtenberg)

wieś na Pogórzu Izerskim, w Gminie Zgorzelec, w powiecie zgorzeleckim. W rezerwacie archeologicznym nieopodal wsi znajduje się ok. 200 starosłowiańskich kurhanów z IX w. i ślady grodzisk z IX-XI w. Miejscowość położona jest przy drodze wojewódzkiej nr 352 (Zgorzelec – Jelenia Góra). Jednym z ciekawszych zabytków znajdujących się na terenie wsi Białogórze jest kościół św. Andrzeja Boboli zbudowany w XVI w.

 

Obecnie w Białogórzu mieszka 216 osób. Ostatnią inwestycją była budowa sieci wodociągowej.

Sołtysem jest Czesław Chorbotowicz.

 

 

Gozdanin (Lauterbach)

 

wieś w gminie Zgorzelec, w powiecie zgorzeleckim. Miejscowość położona między Trójcą, a Jerzmankami. Ostatnią inwestycją w miejscowości było zmodernizowanie i oświetlenie dróg. Obecnie zamieszkuje w Gozdaninie 116 osób. Sołtysem jest Jan Zatylny.

 

 

Gronów (Gruna)

 

wieś w gminie Zgorzelec, w powiecie zgorzeleckim. W Gronowie umiejscowiony jest dwór, który powstał w latach 90-tych XVIII wieku oraz kościół ewangelicki z 1801 r. Jako jedyne w gminie, w Gronowie znajduje się Koło Gospodyń Wiejskich. W Gronowie mieszka znana malarka – Wanda Stokwisz - artysta, plastyk. W Gronowie zameldowanych jest 316 osób. Sołtysem jest Wojciech Dobrołowicz.

 

 

 

 

Jędrzychowice (Hennersdorf)

 

wieś w gminie Zgorzelec, w powiecie zgorzeleckim. Wieś położona pomiędzy drogą krajową nr 4 (Zgorzelec – Wrocław), wojewódzką nr 351(Zgorzelec – Zielona Góra) oraz autostradą A4. Znajduje się tu przejście graniczne Jędrzychowice – Ludwigsdorf. Niedaleko przejścia jest hipermarket REAL, stacja benzynowa , motel, restauracja, myjnia samochodowa oraz parking dla TIR-ów.

W miejscowości znajduje się także „ZAJAZD POD ARKADAMI”.  Dla większej ilości osób możliwe jest zorganizowanie miejsc w sąsiednich pensjonatach. Dla gości hotelowych, jak również dla przejeżdżających przez Jędrzychowice, restauracja proponuje smaczną kuchnię polską. Istnieje możliwość organizowania konferencji, bankietów oraz przyjęć okolicznościowych dla 60 osób.

Ciekawym zabytkiem Jędrzychowic jest kościół Narodzenia NMP z XIII, ok. (1500 r., 1614 r.). Obecnie w Jędrzychowicach zamieszkuje 679 osób. Sołtysem jest Krystyna Radzięta.

 

 

 

Jerzmanki (Hermsdorf)

 

wieś w gminie Zgorzelec, w powiecie zgorzeleckim. W miejscowości znajduje się kościół św. Franciszka Ok. 1260 r. pocz. XVI w. Dnia 17.09.2001 r. – oddano do użytku nowe Gimnazjum w Jerzmankach wraz z salą gimnastyczną i kompleksem boisk. Na terenie wsi Jerzmanki znajdują się dwie lokalne oczyszczalnie ścieków (jedna dla potrzeb osiedla mieszkaniowego, druga dla stacji benzynowej). Obecnie w Jerzmankach zamieszkuje 912 osób. Sołtysem jest Andrzej Szczęsny.

 

 

 

Kostrzyna (Trattlau)

 

wieś w gminie Zgorzelec, w powiecie zgorzeleckim. Wieś jest oddalona około 17 km od Zgorzelca, około 600 m od granicy Polsko – Czeskiej. Znajduje się tutaj pałac z XVII wieku wraz z parkiem przypałacowym.

Obecnie Kostrzynę zamieszkuje 157 osób. Sołtysem jest Danuta Iwaniec.

 

 

 

Koźlice (Köstlitz)

 

wieś w gminie Zgorzelec, w powiecie zgorzeleckim, przy drodze do Bogatyni oraz do przejścia granicznego w Radmierzycach. Obecnie wieś zamieszkuje 208 osób. Sołtysem jest Stanisław Kolenda.

 

 

 

Koźmin (Kosma)

 

wieś w gminie Zgorzelec, w powiecie zgorzeleckim. Miejscowość położona na południe od Zgorzelca przy drodze do Bogatyni. W miejscowości znajduje się restauracja „BIESIADA”, która organizuje imprezy rodzinne takie jak: - wesela, komunie, urodziny, imieniny, grill-party itd. Obecnie Koźmin zamieszkuje 182 osoby. Sołtysem jest Kazimiera Borowy.

 

 

 

 

 

 

Kunów (Kuhnau)

wieś w gminie Zgorzelec, w powiecie zgorzeleckim leżąca nad Czerwoną Wodą. Ciekawym zabytkiem we wsi jest pałac, który pochodzi z drugiej połowy XVI wieku, a przebudowany został w 1824r. Od strony Tylic do pałacu prowadzi aleja lipowa. Obecnie Kunów zamieszkuje 201 osób. Sołtysem jest Andrzej Antoszczuk.

 

 

 

 

 

 

 

Łagów (Leopoldshayn)

 

wieś w gminie Zgorzelec, w powiecie zgorzeleckim Jednym z zabytków we wsi jest kościół  Św. Antoniego z  XIII-tego w. W miejscowości wzniesiony został w 1581 roku renesansowy dwór. Położony jest w zaciszu starego założenia ogrodowo - parkowego i dwóch akwenów wodnych. Ogrodzony, zaciszny teren. Obecnie na terenie dworu znajduje się „Hotel Park” z możliwością organizowania ognisk na wolnym powietrzu. W Łagowie znajduje się również

restauracja "Zajazd u Szwagrów" oraz „Karczma" - restauracja serwująca polską kuchnię.

W Łagowie istnieje również Szkoła Podstawowa. Sołtysem obecnie jest Grażyna Liszka.

 

 

 

 

Łomnica (Lomnitz)

 

wieś w gminie Zgorzelec, w powiecie zgorzeleckim. W Łomnicy znajduje się dwór z XVI, XVIII, XIX w. Ostatnią inwestycją była modernizacja i oświetlenie dróg lokalnych. Obecnie Łomnicę zamieszkuje 132 osób. Sołtysem jest Genowefa Pasek.

 

 

 

Niedów (Nieda „Wolfsberg”)

 

wieś w gminie Zgorzelec, w powiecie zgorzeleckim. Jednym z zabytków jest kościół Matki Boskiej Anielskiej z 1721 r W miejscowości rozwinęła się turystyka. Dowodem jest prężnie prowadzony Ośrodek Wypoczynkowy i Sportów Wodnych "Witka". Ośrodek jest położony nad sztucznym zalewem WITKA, w bardzo malowniczych okolicach. Ośrodek posiada około 140 miejsc noclegowych wraz ze stołówką. Można tu skorzystać z kortu tenisowego, rowerów wodnych oraz kajaków. Dla żeglarzy dostępna jest przystań żeglarska wraz z zapleczem. Istnieje możliwość organizowania ognisk oraz imprez okolicznościowych. Obecnie Niedów zamieszkuje 16 osób. Sołtysem jest Weronika Szpak.

 

 

 

Osiek Łużycki (Wadisch Ossig)

 

wieś w gminie Zgorzelec, w powiecie zgorzeleckim. Stąd wywodzi się niemiecki kompozytor operowy Johann Adam Hiller (1728 - 1804). Ciekawym zabytkiem jest kościół parafialny Narodzenia NPM z XVI w. W miejscowości znajduje się również nowo wybudowana Szkoła Podstawowa. Do obwodu szkoły należą miejscowości: Osiek Łużycki, Koźlice, Radomierzyce, Łomnica, Ręczyn, Spytków, Niedów, Kostrzyna, Koźmin, Kunów, Tylice. Obecnie w Osieku Łużyckim zamieszkuje 301 osób. Sołtysem jest Stanisława Piotrowicz.

 

 

 

 

Pokrzywnik (Stangenhain)

 

wieś w gminie Zgorzelec, w powiecie zgorzeleckim, położona w północnej części gmin, przy drodze prowadzącej w kierunku Gronowa, Żarskiej Wsi i Trójcy. Obecnie Pokrzywnik zamieszkuje 42 osoby. Sołtysem jest Bronisław Wojtków.

 

 

 

Przesieczany ( Hohkirch)

 

wieś w gminie Zgorzelec, w powiecie zgorzeleckim. Jest to graniczna miejscowość Gminy Zgorzelec, położona bezpośrednio przy drodze krajowej nr 4 (Zgorzelec – Bolesławiec). Obecnie Przesieczany zamieszkuje 108 osób. Sołtysem jest Mirosław Zwoliński.

 

 

 

Radomierzyce (Rademaritz)

wieś w gminie Zgorzelec, w powiecie zgorzeleckim, przy ujściu Witki do Nysy Łużyckiej. W Radomierzycach znajduje się renesansowy zespół pałacowy z XVII/XVIIIw tzw. "Pałac na Wodzie",. z budynkiem pałacu, ze szkołą zakonną i dwoma oficynami, otoczonymi parkiem, obecnie w trakcie przystosowywania do pełnienia funkcji centrum hotelowo- konferencyjnego. Odbudowa pałacu to jedna z największych inwestycji tego typy w Europie. Jest tu także barokowy kościół św. Piotra i Pawła. Ciekawostką jest nagrobek rycerski z XIV w. w murze cmentarnym.

Dnia 06.11.2003 r. zostało otwarte przejście graniczne Radomierzyce – Hagenwerder obsługujące ruch pieszy. Obecnie w Radomierzycach mieszka 316 osób. Sołtysem jest Danuta Rewiuk.

 

 

 

Ręczyn (Reudniz)

wieś w gminie Zgorzelec, w powiecie zgorzeleckim. Ręczyn położony jest nad zalewem „Witka”. Obecnie Ręczyn zamieszkuje 363 osoby. Sołtysem jest Stanisława Wachnicka.

 

 

 

Sławnikowice (Keselingswalde)

 

wieś w gminie Zgorzelec, w powiecie zgorzeleckim. We wsi znajduje się majątek ziemski, który powstał w 1810 r. Właścicielem majątku był znany naukowiec, artysta i wynalazca Ehrenfried Walther von Tschirnhaus. Innym wartym zobaczenia zabytkiem Sławnikowic jest kościół NSJ. Obecnie Sławnikowice zamieszkuje 344 osoby. Sołtysem jest Jacek Szantar.

 

 

 

 

 

 

Spytków (Wanscha)

 

wieś w gminie Zgorzelec, w powiecie zgorzeleckim, która położona jest nad zalewem „Witka”. Dzieci zamieszkujące Spytków należą do Klubu 4H, dzięki czemu biorą udział w konkursach artystycznych.
W Spytkowie prężnie działa Koło Hafciarskie, LZS Spytków oraz Stowarzyszenie Spytków Bez Granic. Obecnie Spytków zamieszkuje 112 osób. Sołtysem jest Grażyna Legeżyńska.

 

 

 

 

Tylice (Thalitz)

 

wieś w gminie Zgorzelec, w powiecie zgorzeleckim . W Tylicach (wsi położonej około 5 km od Zgorzelca) funkcjonuje gospodarstwo agroturystyczne „RAJ PSTRĄGA”, zwane też „U Kowala". W Tylicach bardzo dobrze działa świetlica środowiskowa mieszcząca się w pobliżu kościoła. Prowadzi ją Łużyckie Towarzystwo Wspierania Lokalnych Więzi Społecznych.  Obecnie Tylice zamieszkuje 545 osób. Sołtysem jest Bolesław Wysocki.

 

 

 

 

 

 

Trójca (Trotzendorf)

 

wieś w gminie Zgorzelec, w powiecie zgorzeleckim. Późnoromański kościół św. Piotra i Pawła z 2 poł. XIII w., przebudowany na renesansowy w XVI w. Na skraju wsi widoczny jest krzyż pokutny. Przy drodze nr 352 do Jeleniej Góry można się zatrzymać w restauracji „Zajazd” wraz z noclegami. W zajeździe istnieje możliwość organizowania konferencji, bankietów oraz przyjęć okolicznościowych, a także ognisk w pięknym ogrodzie.

W miejscowości znajduje się Szkoła Podstawowa w Trójcy im. Osadników Wojskowych, która współpracuje z mieszkańcami wsi żyjącymi w niej przed 1945 rokiem. Nawiązanie takiej współpracy było możliwe dzięki znajomości z niemieckim pisarzem urodzonym i mieszkającym przed wojną w Trójcy - Horstem Teichmannem.

Niedaleko miejscowości znajduje się stacja benzynowa. Liczba mieszkańców w Trójcy wynosi 626 osób. Sołtysem jest Halina Moczydłowska.

 

 

 

 

 

Żarska Wieś (Florsdorf)

 

wieś w gminie Zgorzelec, w powiecie zgorzeleckim, położona przy drodze krajowej nr 4. W miejscowości znajduje się nowoczesny Terminal Odpraw Celnych dla transportu towarowego. Nieopodal Terminalu Odpraw Celnych znajduje się Bar – Restauracja Motel – Truckera. W motelu dostępne są pokoje 1-, 2-, 3-, i 4- osobowe z TV i łazienkami o wysokim standardzie. Jest tam również parking i myjnia samochodowa.

Ciekawym miejscem we wsi jest pałac z 1740.

W Żarskiej Wsi funkcjonuje Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy.

Obecnie w Żarskiej Wsi zamieszkuje 846 osób, a sołtysem jest Edmund Buko.

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
Aktualności
Nowa świetlica wiejska w Ręczynie
DZIEŃ KRESOWY w TRÓJCY
Ogłoszenie Sądu Rejonowego w Zgorzelcu
Dopalacze Gdzie szukać pomocy?
Święto kwiatów z wiatrakami
Zwrot podatku akcyzowego
Gmina Zgorzelec na 6 miejscu w „Rankingu Samorządów 2015” według Rzeczpospolitej
Kanalizacja w Tylicach
Już 25 lipca otwarcie świetlicy w Ręczynie
Otwarcie świetlicy w Spytkowie
czytaj wszystkie »
  Kalendarz wydarzeń

N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Pogoda na dziś


    
  
  
online: 4 odwiedzin: 3417900
  
Strona głównaKontakt
© 2008 - 2015 Gmina Zgorzelec. All rights reserved