25 Maja 2016

NIVEA
Bezpieczeństwo mieszkańców

Sonda

Jaki system zbiórki odpadów z domków jednorodzinnych powinien funkcjonować w Gminie Zgorzelec?
Na dotychczasowych zasadach (odbiór odpadów zmieszanych raz na tydzień z pojemnika przed domem; odbiór plastiku, szkła, papieru, bio z ogólnodostępnych pojemników na surowce wtórne).
Indywidualny + mieszany /możliwy wzrost opłaty/ (odbiór odpadów przed domem: -zmieszanych raz na dwa tygodnie; - bio raz na dwa tygodnie; - plastiku, szkła, papieru raz w miesiącu z worków.
Indywidualny z dużą częstotliwością /wzrost wysokości opłaty/ Odbiór odpadów przed domem: - zmieszanych raz na tydzień; - bio raz na tydzień; - plastiku, szkla, papieru raz na dwa tygodnie z worków.
Zobacz wyniki | Głosuj

Radomierzyce

W Radomierzycach odnawiany jest najbardziej okazały na terenie gminy zespół pałacowy. Mieści się on na wyspie, otoczonej szeroką fosą. Pokonać wodę można jedynie przez kamienny most, który prowadzi do okazałej barokowej bramy ozdobionej herbem von Ziglerów- fundatorów pałacu.

Pałac na wodzie ma bogatą historię i już sam ten fakt zachęca do przyjrzenia mu sie bliżej i odwiedzenia tego urokliwego miejsca. Obok kościoła wznosi się, ukończone w 1732 barokowe mauzoleum.

Obok pałacu i mauzoleum kościół p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła należy do najcenniejszych zabytków tej wioski. Świątynia katolicka istniała już w XIII wieku.

Jej pierwszym patronem był Święty Jerzy. Kościół podlegał proboszczowi w Niedowie. W roku 1620 powstała samodzielna parafia. Stary kościół spłonął 5 maja 1686 roku. Odbudowa bryły kościoła rozpoczęła się w 1702 roku a zakończyła w 1713 roku. Fundatorem odbudowy kościoła był Joachim Zygmunt von Ziegler- Klipphausen. Obok kościoła znajduje się mauzoleum, którego budowę zakończono w 1732 roku. Między poszczególnymi fundatorami toczyły sie spory na temat kościelnej wieży. Zaciągane były rady u wybitnych, w ówczesnych czasach, specjalistów. Wreszcie  w 1708 zawieszono w wieży kościoła 3 dzwony odlane przez ludwisarza z  Drezna, Michała Weinholda. W 1713 roku wokół świątyni powstał mur cmentarny, w który wbudowano nagrobek rycerza „de Losowa”- jest to najstarszy nagrobek w Polsce południowo- zachodniej.

drukuj wyślij ten link

XXII Fermata w Gimnazjum im. Sybiraków w Jerzmankach
Stalag VIIIA odsłonił kolejne tajemnice
Podróże Muzyczne: Skandynawia
Przeżyliśmy "Przygodę z Nysą"
VII Przegląd Kultury Ludowej - Święto Błękitnej Niezapominajki
Święto Kwiatów w Kwiatowie
Badanie struktury gospodarstw rolnych.
Gminny Konkurs Matematyczny
XXXII Rodzinny Rajd Samochodowy o "Uśmiech Dziecka"
Figle muzyczne
czytaj wszystkie »