25 Lipca 2016

Bezpieczeństwo mieszkańców
NIVEA
PETYCJE

Jak oceniasz funkcjonowanie szkół na terenie gminy Zgorzelec?
Bardzo dobrze
Dobrze
Dostatecznie
Niedostatecznie
Zobacz wyniki | Głosuj

Radomierzyce

W Radomierzycach odnawiany jest najbardziej okazały na terenie gminy zespół pałacowy. Mieści się on na wyspie, otoczonej szeroką fosą. Pokonać wodę można jedynie przez kamienny most, który prowadzi do okazałej barokowej bramy ozdobionej herbem von Ziglerów- fundatorów pałacu.

Pałac na wodzie ma bogatą historię i już sam ten fakt zachęca do przyjrzenia mu sie bliżej i odwiedzenia tego urokliwego miejsca. Obok kościoła wznosi się, ukończone w 1732 barokowe mauzoleum.

Obok pałacu i mauzoleum kościół p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła należy do najcenniejszych zabytków tej wioski. Świątynia katolicka istniała już w XIII wieku.

Jej pierwszym patronem był Święty Jerzy. Kościół podlegał proboszczowi w Niedowie. W roku 1620 powstała samodzielna parafia. Stary kościół spłonął 5 maja 1686 roku. Odbudowa bryły kościoła rozpoczęła się w 1702 roku a zakończyła w 1713 roku. Fundatorem odbudowy kościoła był Joachim Zygmunt von Ziegler- Klipphausen. Obok kościoła znajduje się mauzoleum, którego budowę zakończono w 1732 roku. Między poszczególnymi fundatorami toczyły sie spory na temat kościelnej wieży. Zaciągane były rady u wybitnych, w ówczesnych czasach, specjalistów. Wreszcie  w 1708 zawieszono w wieży kościoła 3 dzwony odlane przez ludwisarza z  Drezna, Michała Weinholda. W 1713 roku wokół świątyni powstał mur cmentarny, w który wbudowano nagrobek rycerza „de Losowa”- jest to najstarszy nagrobek w Polsce południowo- zachodniej.

drukuj wyślij ten link

PSZOK w Radomierzycach nieczynny
Odbiór odpadów według harmonogramu
Obwieszczenie Wojewody Dolnośląskiego
Stanowisko W Sprawie Preferowanej Przez Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej Formy Przetargów Na Dzierżawę Nieruchomości Pochodzących Z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa
Informacja o pogryzieniach przez psy.
Wakacyjny festyn w Ręczynie
Dzień Kresowy w Trójcy
Stypendia Pomostowe dla ambitnych maturzystów po raz czternasty
Planowane wyłączenia prądu na terenie gminy Zgorzelec